Pigułka wiedzy o Data Domain

Jak zabezpieczyć duże zbiory danych?

W obecnych czasach mamy coraz większą świadomość ważności posiadanych informacji. Niestety jest to bardzo często dużym wyzwaniem dla działów IT. Z jednej strony kluczowa jest kopia zapasowa naszych produkcyjnych danych, a z drugiej często obowiązek przechowywania również danych archiwalnych. Z pomocą przychodzi tu rozwiązanie Data Domain. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które bazuje na bardzo wydajnym deduplikatorze sprzętowym. Dzięki temu redukujemy ilość miejsca, którego wymagamy do przechowywania coraz większej ilości danych. 

Dlaczego tak ważna jest deduplikacja?

Typowa organizacja utrzymuje wiele kopii tych samych danych w różnych miejscach. Są to dyski lokalne urządzeń, dyski współdzielone, aplikacje itd. Tradycyjne rozwiązania do zabezpieczania takich danych mają bardzo ograniczone możliwości deduplikacji takich danych. Często jest to deduplikacja w obrębie jednego zadania do wykonywania kopii zapasowej. Z pomocą przychodzi tu Data Domain, który posiada funkcję globalnej deduplikacji. Oznacza to, że jakiekolwiek dane, które zostały już raz zapisane na dysku, niezależnie od pochodzenia, nie będą już ponownie zapisane. Pozwala to z jednej strony na ograniczenie ilości wymaganego miejsca, a z drugiej na zwiększenie czasu dostępności dla danych archiwalnych. Okazuje się bowiem, że tylko niewielki procent miejsca zapewni nam możliwość trzymania kopii przez kilka lat dłużej.

Czy Data Domain to tylko deduplikator?

Bardzo wydajny deduplikator to oczywiście kluczowy element tego rozwiązania, ale to nie wszystko. Data Domain to kompletne rozwiązanie. Bazuje ono zarówno na sprzęcie jak i zaawansowanym oprogramowaniu. W przypadku takich usług jak Oracle, MS SQL to rozwiązanie, które wprost integruje się z samą aplikacją. Daje to nam już na starcie możliwość zabezpieczania danych w połączeniu z planowanym harmonogramem.

Gdzie mogę użyć Data Domain?

Data Domain można używać jako samodzielny produkt do składowania danych lub jako medium dla oprogramowania do kopii zapasowych. Dzięki pozycji lidera na rynku duduplikatorów, bardzo dużo producentów oprogramowania do backupu rozpoczęło współpracę z Data Domain. To połączenie daje gwarancję bardzo efektywnego składowania coraz większej ilości informacji. Dzisiaj ogromna większość dostawców korzysta już na różnym poziomie integracji. Na poniższym rysunku można zobaczyć najważniejsze z nich.

Czy to rozwiązanie jest drogie?

Data Domain ma zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i dużych organizacjach. Najmniejszy model DD3300 o pojemności startowej 4TB jest często odpowiedni dla firm z kilkunastoma terabajtami danych. Dostępna jest również wersja wirtualna Data Domain, w której bardzo szybko możemy sprawdzić jaki poziom deduplikacji jesteśmy w stanie osiągnąć. Po przeliczeniu kosztów tradycyjnych macierzy, czasu poświęconego na obsługę i ilości miejsca fizycznego, które musimy zapewnić dla takiego sprzętu, okazuje się, że Data Domain jest tu najbardziej optymalnym wyborem. Oprócz samej deduplikacji klient otrzymuje pewność odtworzenia przechowywanych danych, co dodatkowo powinno mieć istotny wpływ na wybór rozwiązania.

Myślę o chmurze, czy Data Domain jest dla mnie?

Oprócz standardowego, sprzętowego deduplikatora, Data Domain posiada również wersję wirtualną. Gotowa, prekonfigurowana maszyna wirtualna jest dostępna u największych dostawców chmury na świecie. Dosłownie po kilku minutach od uruchomienia takiej maszyny, jest ona gotowa do użycia. Dzięki temu możemy sobie składować kopię danych z maszyn w chmurze. Możemy również wykorzystać wersję wirtualną w chmurze jako miejsce na składowanie kopii dodatkowych poza główną siedzibą firmy. Data Domain posiada bardzo wydajny mechanizm replikacji, co sprawia, że transfer nawet dużych ilości danych nie będzie problemowy dla sieci.

Jak mogę zintegrować to rozwiązanie z moimi aplikacjami?

Data Domain posiada obsługę uniwersalnych protokołów połączenia takich jak NFS i SMB. Najbardziej wydajny jest tu jednak protokół DDBoost. To autorski sposób połączenia między aplikacją i Data Domain. Dzięki temu przenosimy mechanizm deduplikacji już na klienta, co w konsekwencji znacznie redukuje nam obciążenie sieci. Dodatkowo skracamy czas kopiowania danych na Data Domain. Możemy zatem też wykonywać je częściej bez ryzyka nałożenia się zadań kopiowania. DDBoost potrafi również integrować kilka portów sieciowych w postaci wielu strumieni danych, w ten sposób wydajność jest kilkukrotnie większa niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

Dla kogo jest właściwie Data Domain?

Data Domain to rozwiązanie wszechstronne i kompleksowe. Wpisze się zarówno w potrzeby małych, średnich i dużych organizacji, które chcą efektywnie składować dane. Jest to zarazem bardzo dojrzałe rozwiązanie udoskonalane przez kilkanaście lat. Potwierdzeniem tego, jest szereg integracji ze strony innych dostawców. 

Pamięć masowa Dell EMC PowerStore

Urządzenia pamięci masowej PowerStore wyposażone są wyłącznie w dyski flash zapewniając wydajność, skalowalność i efektywność pamięci masowej w przystępnej cenie.

Dowiedz się więcej

Pamięć masowa Dell EMC Unity XT

Prosta w zarządzaniu macierz, która jednocześnie dostarcza zaawansowane rozwiązania

Dowiedz się więcej

Pigułka wiedzy o Data Domain

Data Domain to rozwiązanie wszechstronne i kompleksowe. Wpisze się zarówno w potrzeby małych, średnich i dużych organizacji, które chcą efektywnie składować dane.

Dowiedz się więcej

Sieciowa pamięć masowa klasy podstawowej

Dell Storage NX to niedrogie urządzenie NAS wykorzystujące nowatorskie zalety systemu Windows Storage Server 2016.
Dowiedz się więcej

Pamięć masowa PowerVault z serii ME

Prostota w wysokowydajnej i pojemnej podstawowej pamięci masowej
Dowiedz się więcej