Dell EMC PowerStore jako krok w przyszłość

Czy migracja danych na nową macierz musi być trudna?

Niniejszy artykuł napisałem jako swoiste streszczenie minionego webinaru One System z serii o storage, podczas którego wraz z Robertem Reznerem i Piotrem Samkiem z SE4 przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat macierzy Dell EMC PowerStore oraz odpowiedzieliśmy na tytułowe pytanie: „Czy migracja danych na nową macierz musi być trudna?”.

Dlaczego spośród innych macierzy warto wybrać właśnie Dell EMC PowerStore

Opisując Dell EMC PowerStore, warto skupić się na kilku cechach charakteryzujących to nowatorskie rozwiązanie. Po pierwsze, nowoczesny software z wbudowanymi algorytmami machine learning, które pojawiły się już wcześniej w enterprisowej macierzy Dell EMC PowerMax. Algorytmy ML służące m.in. sprawdzeniu, jak wygląda kwestia zasobów, potrafią się wręcz uczyć zachowania tej macierzy. Po drugie, inteligentny system adaptujący się do tego, w jaki sposób wykorzystywana jest macierz. Sprawdza on wykorzystanie zasobów, prognozy dotyczące tej kwestii, ich typ, oraz charakterystykę workloadów. Dzięki temu jest w stanie podpowiedzieć, gdzie najlepiej umieścić nowe jednostki logiczne LUN czy wirtualne NAS-y, ułatwiając w ten sposób pracę administratorów. Po trzecie – Dell EMC PowerStore zbudowany jest z wykorzystaniem dysków NVME, do tego także NVME storage class memory oraz dysków SSD, które służyć mogą do rozbudowy o kolejne półki. Jest to macierz w pełni All-Flash, bez ograniczeń co do dysków NVME w podstawowym urządzeniu. To odróżnia urządzenia Dell EMC PowerStore od konkurencyjnych rozwiązań, które ograniczają się np. do zastosowania maksymalnie ośmiu takich dysków.

Kolejny atut tej macierzy to gwarancja redukcji danych 4:1. Standardem bezpieczeństwa są dwa kontrolery. Projektanci Dell EMC PowerStore odeszli od typowych kontrolerów na rzecz compute nodes, czyli węzłów obliczeniowych. Na węzłach praca jest wykonywana w systemie Platform Cluster Manager Community Edition. Każdy węzeł obliczeniowy ma atrybut lokalizacji. W przypadku serwerów w szafie serwerowej informacje o lokalizacji węzła zależą od tego, w jakiej szafie znajduje się węzeł, od wysokości węzła oraz od położenia węzła w szafie. Dwunodowy Dell EMC PowerStore działa w trybie active-active (wrócę do tego w dalszej części tekstu).

Macierz jest skalowalna, można ją rozbudowywać o kolejne dyski. Oczywiście skalowalna jest zarówno pionowo, jak i poziomo. Zaprojektowana została też z myślą o środowiskach wielochmurowych. Szyfrowanie danych na dyskach włączone jest domyślnie, zgodnie ze standardem FIPS 142. W macierzach PowerStore cały software jest dostępny bez ograniczeń. Wysoki stopień automatyzacji jest możliwy m.in. dzięki olbrzymiej liczbie plug-inów.

Rodzina Dell EMC PowerStore
Dwie serie składają się na całą rodzinę urządzeń Dell EMC PowerStore:

  • seria T – zaprojektowana została z myślą o wdrożeniach jako SAN/NAS,
  • seria X – przeznaczona jest pod wdrożenia SAN z wykorzystaniem hiperwizora Vmware ESX.

Wszystkie modele bazują na tej samej platformie i mają te same możliwości programowe. Zasadniczo, wraz ze wzrostem stosu są bardziej wydajne i wyposażone w większą ilość pamięci.

Pierwszym z serii urządzeń Dell EMC PowerStore był model 1000. Natomiast model Dell EMC PowerStore 500T jest efektem dokładnego zidentyfikowania potrzeb klientów. Podstawową różnicą pomiędzy Dell EMC PowerStore 500T, uzupełniającym tę serię, choć pojawił się po Dell EMC PowerStore 1000, jest niemożność rozszerzenia o półki z dyskami SSD. Niemniej, ten model ma aż 25 slotów na dyski na dane użytkownika. W odróżnieniu od wyższych modeli, Dell EMC PowerStore 500T nie potrzebuje 4 slotów na moduły NVRAM. Z tego powodu, Dell EMC PowerStore 500T ma większą pojemność pojedynczej obudowy. Oznacza to możliwość zapisu na urządzeniu aż 2 PB danych, co w tej klasie daje bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Porównanie modeli Dell EMC PowerStore

Łatwa rozbudowa

Niezaprzeczalną zaletą urządzeń z serii Dell EMC PowerStore jest łączenie różnych modeli z jednej serii w jeden klaster. Założeniem jest bowiem swobodna skalowalność macierzy oraz jej odporność na zmiany infrastruktury i wprowadzanie nowych rozwiązań. Jest to wynik proklienckiego podejścia firmy Dell Technologies, zapewniającego nabywcom macierzy Dell EMC PowerStore bezpieczeństwo biznesowe. Urządzenia Dell EMC PowerStore są bowiem ze sobą kompatybilne wstecznie.

Każde urządzenie „startuje” z sześcioma dyskami. Jak wcześniej wspomniałem, Dell EMC PowerStore 500T można wyposażyć w aż 25 dysków. Natomiast kolejne, poczynając od Dell EMC PowerStore 1000 rozbudujemy do trzech półek, ale w tym przypadku stosowane są dyski SSD SAS. Wszystkie modele z serii mogą pracować w klastrze 4. urządzeń. W przypadku rozbudowy cenną cechą jest fakt, że dyski mogą być różnej wielkości, a po aktualizacji systemu do OS2 możliwe jest mieszanie dysków NVme z dyskami Storage Class Memory, przy czym macierz może zostać rozbudowana nawet o pojedynczy dysk. To szczególnie cenna możliwość, gdy budżet na rozbudowę nie należy do największych.

Rozbudowa macierzy Dell EMC PowerStore

Gwarancja redukcji 4:1

Firma Dell Technologies nie ma obaw, by zagwarantować swoim klientom faktyczną redukcję danych 4:1. Gwarancja redukcji danych oferowana jest w ramach programu Future Proof Loyality. Jest to wręcz rodzaj polisy ubezpieczeniowej gwarantującej wielkość redukcji. Nie są to wyłącznie obietnice i zapewnienia. Klient dostaje do ręki dokument, w którym Dell Technologies zobowiązuje się do uzyskania redukcji danych 4:1.

Fragment umowy gwarancyjnej dotyczącej wielkości redukcji danych

Wprowadzając program Future-Proof, Dell Technologies chce wesprzeć klientów w optymalizacji cyklu życia IT ich produktów pamięci masowej, ochrony danych, HCI i sieci poprzez szereg ofert i gwarancji. Future-Proof zapewnia wsparcie od początku do końca, gwarantując wyniki, maksymalizując inwestycje i pomagając klientom nawigować w przyszłości IT. Program ten umożliwia klientom skupienie się na krytycznych potrzebach biznesowych.

Oczywiście każdy klient jeszcze przed podjęciem decyzji może sprawdzić dokładne warunki programu, w tym także te dotyczące kwestii redukcji danych. Regulamin udzielania gwarancji jest jawny i ogólnie dostępny.

Gwarancja redukcji danych jest tylko jednym z elementów programu Future Proof. Pozostałe to:

  • trzyletnia gwarancja satysfakcji
  • aktualizacje i recykling technologii
  • aktualizacja w dowolnym momencie
  • clear price, czyli transparentność kosztów m.in. pomocy technicznej
  • łatwa migracja danych
  • bezpieczna deduplikacja danych
  • kompleksowe oprogramowanie
  • elastyczne rozwiązania płatnicze

W programie najważniejsze jest to, że Dell Technologies zobowiązuje się, w przypadku problemów z jakością i wydajnością obiecanej redukcji danych, do dostarczenia za darmo do 50% całościowej pojemności dysków. Jeżeli po zapełnieniu 70% macierzy klient zauważa, że coś nie działa tak jak powinno, że danych powinno mieścić się więcej niż faktycznie się mieści, to wystarczy, by klient zgłosił problem do One System jako partnera lub bezpośrednio do firmy Dell Technologies, by otrzymać dodatkowe dyski.

Aktywna deduplikacja

Wspomniana wcześniej gwarantowana redukcja danych osiągana jest przez aktywną deduplikację. Deduplikacja uzyskiwana jest po m.in. hardware’owo, dzięki zastosowaniu chipa Lewisburg. Mechanizmy deduplikacji są cały czas aktywne, nie wpływając jednak w żadnym stopniu na zmniejszenie wydajności macierzy. A przy okazji – z rozmów z klientami wynika, że udaje się uzyskać redukcję danych nawet 7:1!

Aktywna deduplikacja danych

Wysoka dostępność i wysoka wydajność

W urządzeniach Dell EMC PowerStore te dwie cechy znakomicie się uzupełniają. Replikację w Dell EMC PowerStore można zrealizować dwojako:

  • asynchronicznie – stosując iSCSI
  • synchroniczne – za pomocą Metro Node

Jednak Dell Technologies, by lepiej chronić środowisko klientów, poszedł krok do przodu, proponując serwery Dell PowerEdge R640 2U, które dokładane są do każdej macierzy. Dzięki takiemu połączeniu Metro Node aplikacja dupleksowa umożliwia stosowanie rozwiązania active-active, z jednoczesnym dostępem do odczytu i zapisu wolumenu we wszystkich lokalizacjach. Oznacza to, że operacje zapisu i odczytu można wykonać po obu stronach jednocześnie, bez zwiększania opóźnień. Wszystkie parametry, czyli RPO – Recovery Point Objective, RTO – Recovery Time Objective oraz DTO – Decision Time Object równe są zero. Mowa jest oczywiście cały czas o klastrze Metro Node. Możliwa jest także lokalna replikacja do drugiego klastra.

Metro Node pozwala zmigrować jednostki LUN z macierzy firm trzecich, a jednocześnie zapewnia i umożliwia dokonanie migracji takiego LUN-a z zapewnieniem wysokiej dostępności do macierzy Dell EMC PowerStore.

Wysoka dostępność dzięki Metro Node

Łatwa migracja

Dell EMC PowerStore zawsze idzie o krok do przodu. Dlatego urządzenia z tej serii są kompatybilne m.in. z chmurami VMware, Microsoft Azure oraz AWS.

Obsługiwane chmury

Urządzenia Dell EMC PowerStore zostały wyposażone w kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających migrację, tak, by nie był to proces tak żmudny, jak w przypadku starszych macierzy, m.in. za sprawą automatyzacji procesów.

Jednym z ważniejszych pytań jest: jak przenieść dane bez żadnej przerwy lub z przerwą minimalną? Dell EMC PowerStore umożliwia to m.in. dzięki bardzo wygodnemu kreatorowi Dell PowerStore Manager. Proste w użyciu mechanizmy migracji danych dostępne w kreatorze Dell PowerStore Manager, które już po kilku kliknięciach pozwalają na przeniesienie danych z takich pamięci masowych jak Dell EMC Unity, Dell EMC SC Series, Dell PS Series, Dell EMC VNX czy Dell EMC XtremIO.

Dell PowerStore Manager to narzędzie ułatwiające bezproblemową migrację danych.

O tym, jak łatwa jest migracja danych można się przekonać oglądając webinar przygotowany przez One System. Specjalnie na potrzeby tego webinaru Piotr Samek z SE4 przygotował krótkie demo ilustrujące prostotę obsługi migracji na Dell EMC PowerStore oraz działania Dell PowerStore Manager.

Autor: Paweł Szymczak – Kierownik Sprzedaży w One System

Pamięć masowa Dell EMC PowerStore

Urządzenia pamięci masowej PowerStore wyposażone są wyłącznie w dyski flash zapewniając wydajność, skalowalność i efektywność pamięci masowej w przystępnej cenie.

Dowiedz się więcej

Pamięć masowa Dell EMC Unity XT

Prosta w zarządzaniu macierz, która jednocześnie dostarcza zaawansowane rozwiązania

Dowiedz się więcej

Pigułka wiedzy o Data Domain

Data Domain to rozwiązanie wszechstronne i kompleksowe. Wpisze się zarówno w potrzeby małych, średnich i dużych organizacji, które chcą efektywnie składować dane.

Dowiedz się więcej

Sieciowa pamięć masowa klasy podstawowej

Dell Storage NX to niedrogie urządzenie NAS wykorzystujące nowatorskie zalety systemu Windows Storage Server 2016.
Dowiedz się więcej

Pamięć masowa PowerVault z serii ME

Prostota w wysokowydajnej i pojemnej podstawowej pamięci masowej
Dowiedz się więcej